Cultural and Artistic Activities

*FILTER BY CATEGORY

15:30 h

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:00 h

Music

Traditional Music Tihosuco Charanga

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

Dance

From Hanal Pixán to the Bix

Chan Santa Cruz of Balam Nah Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Esplanade

18:00 Open Theater

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

16:00 to 22:30 h

Tours

Mexican Cemetery

Self-Guided Tour

Duration: Permanent

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Cemetery

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Quintana Roo

Guest Communities of Quintana Roo

Duration:

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Yucatán

Guest Communities of Yucatán

Duration:

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Altars from Xcaret Park Coworkers and Guests

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Altars from Quintana Roo and Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Yucatán Photography

Pendiente

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Pendiente

Exposition and Exhibitions

How Lovely Is a Burial

Maestro Ulises Bernal Flores

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Main Avenue

Exposition and Exhibitions

Donia Way

Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Ballgame Court

Exposition and Exhibitions

We Are All Alive

Collective Exposition

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

Exposition and Exhibitions

Children's Paintings

Solferino House of Culture

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

16:30 h

Dance

Photography

Tecnológico Folkloric Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:40 h

Theater

The Soul of the Headless Woman

Jotsuu'k Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Salón Hacienda

20:30 Mayan Village

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

16:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

17:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

21:30 Ballgame Court

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

17:15 h

Dance

Huay Chivo: Legendary Beast

Cozumel House of Culture Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:15 Mayan Village

19:00 Mayan Village

17:30 h

Theater

The Catrina at the Town Party

Ilusión Arte Teatro Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Traditional Music Tihosuco Charanga

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Dance

From Hanal Pixán to the Bix

Chan Santa Cruz of Balam Nah Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Esplanade

18:00 Open Theater

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

18:10 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

18:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

18:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:45 h

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

19:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music Tihosuco Charanga

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Huay Chivo: Legendary Beast

Cozumel House of Culture Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:15 Mayan Village

19:00 Mayan Village

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

19:10 h

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

19:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Theater

Death's Makeup Artist

Marta de Juana

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Main Plaza

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Dance

The Nagual

Tumben Huhub Chunhuhub Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

19:40 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

19:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

20:00 h

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

20:30 h

Theater

The Soul of the Headless Woman

Jotsuu'k Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Salón Hacienda

20:30 Mayan Village

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Traditional Music Tihosuco Charanga

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

20:45 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

21:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Photography

Tecnológico Folkloric Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

21:10 h

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

21:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

21:30 h

Theater

The Catrina at the Town Party

Ilusión Arte Teatro Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

21:30 Ballgame Court

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

22:00 h

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Music

Yucatan Party

Yukalpetén Traditional Orchestra

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

22:00 Open Theater

22:30 h

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

*FILTER BY CATEGORY

15:30 h

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:00 h

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

Dance

From Hanal Pixán to the Bix

Chan Santa Cruz of Balam Nah Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Esplanade

18:00 Open Theater

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

16:00 to 22:30 h

Tours

Mexican Cemetery

Self-Guided Tour

Duration: Permanent

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Cemetery

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Quintana Roo

Guest Communities of Quintana Roo

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Yucatán

Guest Communities of Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Altars from Xcaret Park Coworkers and Guests

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Altars from Quintana Roo and Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Yucatán Photography

Pendiente

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Pendiente

Exposition and Exhibitions

How Lovely Is a Burial

Maestro Ulises Bernal Flores

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Main Avenue

Exposition and Exhibitions

Donia Way

Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Ballgame Court

Exposition and Exhibitions

We Are All Alive

Collective Exposition

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

Exposition and Exhibitions

Children's Paintings

Solferino House of Culture

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

16:30 h

Dance

Photography

Tecnológico Folkloric Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:40 h

Theater

The Soul of the Headless Woman

Jotsuu'k Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Salón Hacienda

20:30 Mayan Village

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

16:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

17:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

21:30 Ballgame Court

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

17:15 h

Dance

Huay Chivo: Legendary Beast

Cozumel House of Culture Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:15 Mayan Village

19:00 Mayan Village

17:30 h

Theater

The Catrina at the Town Party

Ilusión Arte Teatro Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Dance

The Nagual

Tumben Huhub Chunhuhub Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:30 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Dance

From Hanal Pixán to the Bix

Chan Santa Cruz of Balam Nah Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Esplanade

18:00 Open Theater

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

18:10 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

18:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

18:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:45 h

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

19:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Huay Chivo: Legendary Beast

Cozumel House of Culture Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:15 Mayan Village

19:00 Mayan Village

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

19:10 h

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

19:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Theater

Death's Makeup Artist

Marta de Juana

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Main Plaza

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Dance

The Nagual

Tumben Huhub Chunhuhub Ballet

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:30 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

19:40 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

19:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

20:00 h

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

20:30 h

Theater

The Soul of the Headless Woman

Jotsuu'k Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Salón Hacienda

20:30 Mayan Village

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

20:45 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

21:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Photography

Tecnológico Folkloric Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

21:10 h

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

21:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

21:30 h

Theater

The Catrina at the Town Party

Ilusión Arte Teatro Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

21:30 Ballgame Court

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

22:00 h

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Music

Yucatan Party

Yukalpetén Traditional Orchestra

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

22:00 Open Theater

22:30 h

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

*FILTER BY CATEGORY

15:30 h

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

15:45 h

Music

Singing to the Dead in Mayan

Airi Musical Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

15:45 Esplanade

17:10 Mayan Village

16:00 h

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

16:00 to 22:30 h

Tours

Mexican Cemetery

Self-Guided Tour

Duration: Permanent

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Cemetery

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Quintana Roo

Guest Communities of Quintana Roo

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Yucatán

Guest Communities of Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Altars from Xcaret Park Coworkers and Guests

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Altars from Quintana Roo and Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Yucatán Photography

Pendiente

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Pendiente

Exposition and Exhibitions

How Lovely Is a Burial

Maestro Ulises Bernal Flores

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Main Avenue

Exposition and Exhibitions

Donia Way

Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Ballgame Court

Exposition and Exhibitions

We Are All Alive

Collective Exposition

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

Exposition and Exhibitions

Children's Paintings

Solferino House of Culture

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

16:30 h

Dance

Xkeban Yéetel Utz-Colel

Nuestras Raíces Youth Ballet

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:40 h

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

16:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

16:50 h

Theater

Arcadio the Nonbeliever

Los Nachos College Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:50 Salón Hacienda

19:00 Mayan Village

17:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

17:10 h

Music

Singing to the Dead in Mayan

Airi Musical Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

15:45 Esplanade

17:10 Mayan Village

17:30 h

Theater

Lost in Xtabay

Tumben K' In Theater Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Dance

The Carnival of the Dead

Orígenes and Alebrijes Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:45 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

Dance

Fiesta and Traditions of My People

Sac Nicté Ha Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Open Theater

20:00 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

18:10 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

18:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

18:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:45 h

Mass

Mass of the Feast of All Saints

Presided by Monsignor Pedro Pablo Elizondo Cárdenas accompanied by the Xcaret choir

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

19:00 h

Theater

Arcadio the Nonbeliever

Los Nachos College Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:50 Salón Hacienda

19:00 Mayan Village

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

19:10 h

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

19:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Theater

Death's Makeup Artist

Marta de Juana

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Main Plaza

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

19:40 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

19:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

Dance

The Carnival of the Dead

Orígenes and Alebrijes Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:45 Esplanade

20:00 h

Theater

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Dance

Fiesta and Traditions of My People

Sac Nicté Ha Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Open Theater

20:00 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

20:30 h

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Open Theater

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

20:45 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

21:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Xkeban Yéetel Utz-Colel

Nuestras Raíces Youth Ballet

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

21:10 h

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

21:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

21:30 h

Theater

Lost in Xtabay

Tumben K' In Theater Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Dance

Road to Xibalbá

Yucatan Folkloric Ballet and El Mayab Jaranera Orchestra

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

21:30 Ballgame Court

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

22:00 h

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

22:30 h

Music

Romántico Desliz

Aleks Syntek

Duration: 80 min

View more
Schedule / Forum

22:30 Gran Tlachco Theater

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

*FILTER BY CATEGORY

15:30 h

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

15:45 h

Music

Singing to the Dead in Mayan

Airi Musical Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

15:45 Esplanade

17:10 Mayan Village

16:00 h

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

16:00 to 22:30 h

Tours

Mexican Cemetery

Self-Guided Tour

Duration: Permanent

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Cemetery

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Quintana Roo

Guest Communities of Quintana Roo

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Culinary Demonstrations from Yucatán

Guest Communities of Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Esplanade, Bee Area, and Vicinity

Exposition and Exhibitions

Altars from Xcaret Park Coworkers and Guests

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Altars from Quintana Roo and Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Platforms

Exposition and Exhibitions

Yucatán Photography

Pendiente

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Pendiente

Exposition and Exhibitions

How Lovely Is a Burial

Maestro Ulises Bernal Flores

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Main Avenue

Exposition and Exhibitions

Donia Way

Yucatán

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Ballgame Court

Exposition and Exhibitions

We Are All Alive

Collective Exposition

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

Exposition and Exhibitions

Children's Paintings

Solferino House of Culture

Duration: 6 h 30 m approx.

View more
Schedule / Forum

16:00 to 22:30 Sculptor's Palapa

16:30 h

Dance

Xkeban Yéetel Utz-Colel

Nuestras Raíces Youth Ballet

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

16:40 h

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

16:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

16:50 h

Theater

Arcadio the Nonbeliever

Los Nachos College Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:50 Salón Hacienda

19:00 Mayan Village

17:00 h

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Yucatán: Party and Color

Xcaret Dance Company and Jaranera Orchestra

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Open Theater

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

17:10 h

Music

Singing to the Dead in Mayan

Airi Musical Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

15:45 Esplanade

17:10 Mayan Village

17:30 h

Theater

Lost in Xtabay

Tumben K' In Theater Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Dance

The Carnival of the Dead

Orígenes and Alebrijes Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:45 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Don't Be Scared of My Name Puppet

Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Dance

That's How We Dance Where I'm From

Dir. Manuel Bass and Dir. Yrineo Cuxim

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:40 Esplanade

18:00 Kiosk

Dance

Fiesta and Traditions of My People

Sac Nicté Ha Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Open Theater

20:00 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

18:10 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

18:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

18:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

18:45 h

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

19:00 h

Theater

Arcadio the Nonbeliever

Los Nachos College Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:50 Salón Hacienda

19:00 Mayan Village

Theater

I Look for You, I Look for You, and Then I Don't, Beautiful Sweetness

Way en su Tinta Company

Duration: 35 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Chapel of Guadalupe

19:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

19:10 h

Theater

Salma and the Witch Dog

Raúl Niño

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

17:30 La Isla

19:10 Open Theater

19:30 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Theater

Death's Makeup Artist

Marta de Juana

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Main Plaza

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

19:40 h

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

19:45 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

Dance

The Carnival of the Dead

Orígenes and Alebrijes Group

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Esplanade

19:45 Esplanade

20:00 h

Theater

Don't Be Scared of My Name Puppet

Company María Parrato (Spain)

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Chapel of Guadalupe

20:00 Chapel of Guadalupe

Theater

All Saints Party

Erik de Luna

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Ballgame Court

20:00 Ballgame Court

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

Dance

Fiesta and Traditions of My People

Sac Nicté Ha Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Open Theater

20:00 Mayan Village

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

Interactive Workshops

Altar for the Little Souls

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

20:30 h

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Traditional Music

Tihosuco Charanga

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Cemetery Entrance

17:30 Cemetery Entrance

19:00 Cemetery Entrance

20:30 Cemetery Entrance

Music

Yucatan Voices and Guitars of Life and Death

Trovanova

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

18:30 Main Plaza

20:30 Main Plaza

Dance

Vaquería of the Souls

Lol-Bé Folkloric Ballet from Chocholá (Dir. Manuel Bass) acommpanied by the Venus Orchestra of Texán Palomeque (Dir. Yrineo Cuxim)

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

18:45 Esplanade

20:30 Open Theater

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

The Workshop of the Aluxes

Xcaret Interactive Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

15:30 Mayan Village

16:30 Mayan Village

17:30 Mayan Village

18:30 Mayan Village

19:30 Mayan Village

20:30 Mayan Village

20:45 h

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

21:00 h

Theater

The Joy and Sorrow of Souls

Theater Group Chan Dzunu'un from Oxkutzcab

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Mayan Village

21:00 Chapel of Guadalupe

Music

Traditional Music

La Flor de Dzula Traditional Charanga

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:00 Kiosk

19:00 Kiosk

21:00 Kiosk

Dance

Xkeban Yéetel Utz-Colel

Nuestras Raíces Youth Ballet

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Main Plaza

21:00 Esplanade

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

Interactive Workshops

Tales from Grandfather

Chocolate Workshop

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Mayan Village

17:00 Mayan Village

18:00 Mayan Village

19:00 Mayan Village

20:00 Mayan Village

21:00 Mayan Village

21:10 h

Theater

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

18:00 Salón Hacienda

21:10 Salón Hacienda

Theater

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:30 Salón Hacienda

21:10 La Isla

Theater

The Monster Scared Me! (Yucatecan Curtains)

Raúl Niño

Duration: 15 to 20 min

View more
Schedule / Forum

20:30 Esplanade

21:10 Open Theater

Music

Maya Paax Music

Felipe Carrillo Puerto Group

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:00 Platforms

18:10 Platforms

19:40 Platforms

21:10 Platforms

21:15 h

Music

Xcaret Marimba

Director Manuel Cervantes

Duration: 20 min

View more
Schedule / Forum

16:45 Cemetery Entrance

18:15 Cemetery Entrance

19:45 Cemetery Entrance

21:15 Cemetery Entrance

21:30 h

Theater

Lost in Xtabay

Tumben K' In Theater Group

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Main Plaza

21:30 Main Plaza

Theater

The Legend of the Spirit and Its Candles

Apolonio Mondragón

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Aqueduct Theater

18:30 Aqueduct Theater

19:30 Aqueduct Theater

20:45 Aqueduct Theater

21:30 Aqueduct Theater

Dance

The Sorceress' Spell

Xipe Tótec Company

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

16:30 Mayan Village

21:30 Mayan Village

Dance

Road to Xibalbá

Yucatan Folkloric Ballet and El Mayab Jaranera Orchestra

Duration: 50 min

View more
Schedule / Forum

21:30 Ballgame Court

Tours

The Adventures of the Rabbit in the Kingdom of Darkness

Alejandra Díaz de Cossío

Duration: 30 min

View more
Schedule / Forum

17:30 Caverns and Archaeological Zone

18:00 Caverns and Archaeological Zone

18:30 Caverns and Archaeological Zone

19:00 Caverns and Archaeological Zone

19:30 Caverns and Archaeological Zone

20:00 Caverns and Archaeological Zone

20:30 Caverns and Archaeological Zone

21:00 Caverns and Archaeological Zone

21:30 Caverns and Archaeological Zone

22:00 h

Theater

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater (Argentina)

Duration: 55 min

View more
Schedule / Forum

20:00 La Isla

22:00 Chapel of Guadalupe

22:30 h

Music

Romántico Desliz

Aleks Syntek

Duration: 80 min

View more
Schedule / Forum

22:30 Gran Tlachco Theater

Dance

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

19:00 La Isla

22:30 La Isla

*FILTER BY CATEGORY

19:00 h h

November 3rd

Don't Be Scared of My Name

Puppet Company María Parrato

Duration: 45 min

View more
Schedule / Forum

19:00 h Sayab Planetary

November 4th

Romeo and Juliet, Under Construction

Puro Grupo Theater of Argentina

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

19:00 h City Theater of Playa del Carmen

20:00 h h

November 5th

Bajo luz con o sin p…

Bajo Luz Company

Duration: 40 min

View more
Schedule / Forum

20:00 h City Theater of Playa del Carmen

20:30 h h

November 4th

Windward

Directed by Alan Darling

Duration: 60 min

View more
Schedule / Forum

20:30 h City Theater of Playa del Carmen

60 min h

November 3rd

The Bottom Work

Brujas Producciones & La Piara

Duration: 20:00 h

View more
Schedule / Forum

60 min City Theater of Playa del Carmen